Loading…

Një portokall në ditë mbron shikimin

  • 24/03/2023 | 14:02

Një portokall në ditë mbron shikimin

Konsumimi i një portokalli në ditë mund të mbajë larg problemet e syve është ky përfundimi në të cilin ka arritur profesoresha Bamini Gopinath nga Universiteti Sidnejt, në Australi.


Sipas studimit thuhet se flavonoidet e portokallit janë antioksidantë të fuqishëm që mbrojnë shikimin.

“Flavonoidët gjenden pothuajse në të gjitha frutat dhe perimet. Ato kanë veti antiinflamatore për sistemin imunitar. Por, për arsye që ende nuk i dimë, flavonoidët e portokallit janë më të mirë për shikimin sesa ato të mollës”, shpjegon Gopinath.

Studime të mëparshme janë fokusuar në efektet që vitamina A C dhe E kanë mbi sytë. Por kërkimi i fundit shkon më tej duke gjetur lidhjet mes flavonoideve dhe degjenerimit makular i cili është shkaku kryesor i verbimit.

Prandaj nëse doni të mbroni shikimin tuaj ju mjaftoni të konsumoni një portokall në ditë.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë