Loading…

Ndër misteret më të mëdha të pazgjidhura të të gjitha kohërave 5

  • 24/01/2021 | 11:46

Ndër misteret më të mëdha të pazgjidhura të të gjitha kohërave 5

Mistere të pazgjidhura  ndër më rrënqethëset të njohura deri më tani, do të rrenqethëni edhe ju kur t’i lexoni, transmeton Gazeta Metro.


5. Statujat e gjalla
Midis 1917 dhe 1928, gjysmë milioni njerëz vuanin nga një gjendje e tmerrshme mjekësore e denjë për një film horror. Viktimat u gjetën të ngrira në mënyrë të pashpjegueshme, të bllokuar në trupat e tyre të palëvizshëm. Encefaliti letargjik, ose ‘sëmundja e gjumit’, u shfaq në Evropë dhe u përhap shpejt në të gjithë globin, duke arritur nivele epidemie në Amerikën e Veriut, Evropë dhe Indi në 1919.

Një e treta e njerëzve që ishin infektuar iu nënshtruan keq kësaj sëmundjeje. Pothuajse gjysma e të mbijetuarve nuk ishin më në gjendje të ndërvepronin fizikisht me ata përreth tyre, ndërsa ishin të vetëdijshëm edhe për mjedisin e tyre. Ndonjëherë të aftë për të folur, por një të folur të kufizuar, lëvizje të syve, apo edhe një të qeshur, ata ishin të ngjashëm me statuja përgjithësisht të gjalla, të palëvizshme për orë, javë, apo edhe vite.

Arsyeja për këtë gjendje është ende e panjohur. Një nga teoritë tregon inflamacionin e gjëndrës së qafës të shkaktuar nga një tendosje e rrallë e streptokokut, bakteret përgjegjëse për kaq shumë dhimbje të fytit.

Sugjerimi më i mirë që shkencëtarët janë në gjendje të japin është se bakteret kanë pësuar një mutacion, i cili do ta shtynte sistemin imunitar të sulmonte trurin, duke e bërë viktimën të pafuqishme. Asnjë nga këto nuk shpjegon se pse kjo sëmundje u zhduk vetëm për t’u rishfaqur në mënyrë sporadike, si në Evropë gjatë viteve 1950 dhe më së fundmi në Kinë kur një vajzë 12-vjeçare u shtrua në spital për pesë javë.

A duhet të konsiderohen këto dukuri normale, apo është një shenjë që encefaliti letargjik mund të përhapet përsëri? Në 2004, analizat e rasteve të 20 pacientëve që treguan simptoma të jashtëzakonshme të ngjashme ka çuar në përfundimin se e keqja nga e cila ata vuajtën ‘është akoma e pranishme edhe sot’. Kjo është arsyeja pse kjo sëmundje e gjumit mbetet një makth i vërtetë. //gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë