Loading…

Një detaj që nuk e dini për rënien e flokëve

  • 18/10/2021 | 08:37

Një detaj që nuk e dini për rënien e flokëve

Jo vetëm diabeti dhe sëmundjet kardiovaskulare, por obeziteti lidhet edhe me rënien e flokëve. Një dietë me yndyrë të lartë, bllokon rigjenerimin e folikulave të flokëve dhe shkakton humbjen e flokëve.


Qelizat staminale rinovohen në secilin cikël jetësor të gjëndrës së flokut, për të lejuar që flokët të rriten përsëri pas rënies. Me moshën, disa qeliza të folikulave të flokut (HFSC) ndalojnë së përtërituri veten dhe për këtë arsye flokët fillojnë të hollohen. Sipas asaj që u gjet në studimet e kryera te minjtë, obeziteti duket se e përshpejton këtë proces.

Duke krahasuar minjtë që ndiqnin një dietë standarde dhe minjtë që ndiqnin një dietë me yndyrë të lartë, doli që këta të fundit humbën shumë më shumë flokë sesa të parët”, thuhet në studim.

HFSC-të e minjve të shëndoshë treguan stres të madh oksidativ, i cili bllokoi aktivizimin e rrugës sinjalizuese të proteinës iriq Sonic, përgjegjëse për rigjenerimin e folikulave të flokëve, dhe shkaktoi humbjen e flokëve. Ky efekt është edhe më i dukshëm te minjtë në moshë të madhe, megjithatë do të ishte i kthyeshëm. Për të bllokuar rënien e flokëve, thonë studiuesit, do të ishte e mjaftueshme për të riaktivizuar shtegun sinjalizues të proteinës. Por meqenëse parandalimi është më i mirë sesa kurimi, këshillohet që të përdorni një dietë me yndyrë të ulët.

 

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë