Loading…

Nis votimi në referendumin për emrin në Maqedoni

  • 30/09/2018 | 08:07

Nis votimi në referendumin për emrin në Maqedoni

Qytetarët në Maqedoni kanë filluar të dalin në pikat e votimit për të votuar lidhur me referendumin për emrin e Maqedonisë


Në pika të votimit dhe rrugë të Shkupit ende është qetë në këto orë të para të mëngjesit, megjithatë nga anketat e bëra me qytetarë dhe vëzhgues, thonë se pritet që të ketë interesim të madh sot.

Qytetarët që kanë dalë në votim i thanë KosovaPress-it se presin që të bëhet më mirë pas kësaj dite.

Ndërkohë, Gjyljana Zairi, drejtoreshë në qendrën 2827 në shkollën fillore “Kongresi i Manastirit” në komunën e Çairit, tregoi për KosovaPress se çdo gjë ka filluar me kohë në këtë pikë votimi dhe me të gjitha materialet e nevojshme.

Në këtë pikë votimi të drejte vote kanë 1006 votues.

Të drejtë vote sot kanë 1.806.336 votues, të regjistruar në Listën Zgjedhore. Vendvotimet më 30 shtator do të hapen prej orës 7 deri në orën 19.

Votimi do të monitorohet nga 11 927 vëzhgues nga vendi dhe 493 të huaj. Lista zgjedhore numëron gjithsej 1 milion e 806 mijë e 336 votues me të drejtë vote.

Referendumi mbahet pas arritje së marrëveshjes mes qeverisë së Maqedonisë dhe asaj të Greqisë për emrin.

Referendumi është përkrahur nga partitë e pozitës maqedonase dhe nga të gjitha partitë shqiptare në këtë vend, kurse kundërshtohet nga opozita maqedonase.

Pro emrit dhe referendumit janë shprehur vendet e Bashkimit Evropian, të cilat e kanë quajtur edhe si referendum për hyrjen e Maqedonisë në NATO dhe BE.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë