Loading…

Nis rinumërimi për 530 vendvotimet: KQZ tregon 5 arsye që vendosi ta bëjë këtë

  • 17/10/2019 | 17:06

Nis rinumërimi për 530 vendvotimet: KQZ tregon 5 arsye që vendosi ta bëjë këtë

Ka filluar rinumërimi i 530 vendvotimeve që i përkasin komunave të ndryshme, ka bërë të ditur Valmir Elezi, zëdhënës i KQZ-së.

I njejti ka treguar edhe arsyet e rinumërimit që i kanë karakterizuar në pesë grupe.

• Nga të gjeturat nga auditimi rezulton se janë 149 vendvotime tek të cilat nuk përputhen votat e kandidatëve me votat e subjekteve politike për shkak të gabimit teknik në formularin e rezultateve të subjekteve politike.

• Gjatë auditimit rezulton se 24 vendvotime kanë problem teknike të mospërputhjes së numrit të fletëvotimeve, mungesës të faqeve apo rezultatet janë të paqarta.

• Nga të gjeturat nga auditimi rezulton se 81 vendvotime në këto vendvotime nuk ka vota tek subjekti politik por ka tek kandidati/kandidatët.

• Në 89 vendvotime, gjatë auditimit është verejtur se kandidati ka më shumë vota se subjekti politik.

• Në 187 vendvotime rezulton se kandidatët kanë më shumë vota se subjekti politik.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë