Loading…

Nis mbledhja urgjente e Kryesisë së Kuvendit

 • 17/11/2016 | 21:08

Nis mbledhja urgjente e Kryesisë së Kuvendit

Ka nisur para pak çastesh mbledhja urgjente e Kryesisë së Kuvendit.

Në këtë mbledhje po mungojnë anëtarët e opozitës.

Në një njoftim që Kuvendi i Kosovës ka dërguar më parë bëhet me dije se janë dy pika që do të diskutohen.

 1. Përgatitjet për seancën plenare:
 2. Koha për deklarime jashtë rendit të ditës,
 3. Koha për pyetje parlamentare,
 4. Miratimi i procesverbalit nga seancat e mëparshme,
 5. Shqyrtimi i Projektligjit për ratifikimin e Marrëveshjes financiare për IPA 2015 ndërmjet Kosovës dhe Bashkimit Evropian,
 6. Shqyrtimi i parë i Projektligjit për ndryshimin dhe plotësimin e Kodit të Procedurës penale, (Komisioni funksional për Legjislacion ka propozuar me shmangie nga Rregullorja e Kuvendit, shqyrtimi i parë dhe i dytë të behet në të njëjtën ditë në dy seanca plenare),
 7. Shqyrtimi i parë i Projektligjit për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për procedurën përmbarimore,
 8. Shqyrtimi i parë i Projektligjit për kontrollin e brendshëm të financave publike,
 9. Shqyrtimi i parë i Projektligjit për Inspektoratin Shëndetësor,
 10. Shqyrtimi i parë i Projektligjit për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për Lirinë Fetare në Kosovë, (për miratimin e këtij Projektligji kërkohen, të paktën 61 vota “Për”, prej tyre 11 vota “Për” të komuniteteve që nuk janë shumicë) Amendamenti 2, i Kushtetutës së Republikës së Kosovës, në nenin 81, paragrafi 1),
 11. Shqyrtimi i parë i Projektligjit për tregtinë me produkte të naftës dhe karburante të ripërtërishme në Kosovë,
 12. Shqyrtimi i dytë i Projektligjit për performancën energjetike në ndërtesa,
 13. Shqyrtimi i dytë i Projektligjit për akreditim,
 14. Shqyrtimi i Raportit vjetor i Auditimit të Zyrës Kombëtare të Auditimit për vitin 2015,
 15. Shqyrtimi i Raportit vjetor financiar i Zyrës së Auditorit të Përgjithshëm për vitin 2015,
 16. Shqyrtimi i Rekomandimit të Komisionit për Buxhet dhe Financa lidhur me kërkesën e Fondit të Kursimeve Pensionale të Kosovës për miratimin e taksave vjetore për vitin 2017,
 17. Shqyrtimi i Propozim-vendimit të Komisionit për Buxhet dhe Financa për caktimin e pagës së kryesuesit dhe anëtarëve të Bordit të Drejtorëve, të kryesuesit dhe anëtarëve të Komisionit të Auditimit, të Operatorit të Sistemit, Transmisionit dhe Tregut-KOSTT sh.a.,
 18. Shqyrtimi i Propozim-vendimit të Komisionit për Buxhet dhe Financa për caktimin e kompensimeve për kryetarin, nënkryetarët dhe anëtarët e Këshillit për Trashëgimi Kulturore dhe
 19. Shqyrtimi i Rekomandimit të Komisionit ad-hoc për zgjedhjen e 2 (dy) anëtarëve të Bordit të Radio Televizionit të Kosovës.
 20. Shqyrtimi i propozimeve dhe i kërkesave
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë