Loading…

Nikoliq: Serbia nuk ndryshon drejtimin ndaj Kinës dhe Rusisë

  • 14/12/2016 | 08:22

Nikoliq: Serbia nuk ndryshon drejtimin ndaj Kinës dhe Rusisë

Presidenti i Serbisë, Tomislav Nikoliq ka thënë sot se Serbia mund ta bllokonte anëtarësimin e Kroacisë në Bashkimin Evropian (BE), por nuk e ka bërë këtë për shkak të marrëdhënieve të mira fqinjësore.

Ai tha po ashtu se pengesat për Serbinë në rrugën e saj evropiane, nuk do ta detyrojnë ta ndryshojë drejtimin vendit që të mbështet tek Kina dhe Rusia.

Kroacia e ka bllokuar hapjen e Kapitullit të 26 të Serbisë në negociatat për anëtarësim në Bashkimin Evropian, i cili veprim ka ngjallur zemërim të madh në Beograd.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë