Loading…

‘Ngjyrë jonormal e lëkurës, kriza’: Këto janë shenjat që tregojnë se jeni helmuar

  • 07/09/2021 | 16:09

‘Ngjyrë jonormal e lëkurës, kriza’: Këto janë shenjat që tregojnë se jeni helmuar

Personat që kanë të përziera, të vjella, dhimbje, probleme me frymëmarrjen, kriza, konfuzion ose ngjyrë jonormale të lëkurës, mund të jenë të helmuar dhe për këtë menjëherë duhet të vizitohet mjeku, shkruan Gazeta Metro.

Helm është çdo që gjë lëndon ose vret përmes veprimeve të tij kimike në trupin e njerëzve. Shumica e helmeve gëlltiten.

Fjala helm vjen nga fjala latine – potare që në shqip do të thotë pi.

Mirëpo helmi gjithashtu mund të hyjë në trup edhe në mënyra tjera, si për shembull:

Duke marrë frymë mbi ndonjë element kimik që është helmues.
Përmes lëkurës
Me injeksion IV
Nga ekspozimi ndaj rrezatimit
Helm nga kafshimi i gjarprit ose kafshimi i insekteve

Helmet përfshijnë kimikate shumë toksike që nuk janë të destinuara për gëlltitje ose kontakte njerëzore, të tilla si cianid, hollues të bojës ose produkte pastruese shtëpiake.

Sidoqoftë, shumë helme janë substanca të destinuara për të ngrënë njerëzit, përfshirë ushqime dhe ilaçe.

Njerëzit mund të helmohen edhe nga: Ushqimet, disa kërpudha që janë shumë helmuese, uji i pijshëm i ndotur nga kimikatet bujqësore ose industriale, shkruan emedicinehealth, transmeton Metro.

Shenjat dhe simptomat e helmimit janë aq të gjera dhe të ndryshueshme saqë nuk ka asnjë mënyrë të thjeshtë për t’i klasifikuar ato.

Mirëpo disa nga to janë: të përziera, të vjella, dhimbje, probleme me frymëmarrjen, kriza, konfuzion ose ngjyrë jonormale të lëkurës. /gazetametro.net

 

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë