Loading…

Nga Ujëvara e Drinit të Bardhë, deri tek Malet e Sharrit: Këto janë disa nga bukuritë e Kosovës

  • 05/10/2022 | 14:40

Nga Ujëvara e Drinit të Bardhë, deri tek Malet e Sharrit: Këto janë disa nga bukuritë e Kosovës

Kosova si vend i vogël njihet për shumë bukuri natyrore dhe janë të shpërndara pothuajse në gjithë territorin e saj, shkruan Gazeta Metro.


Vendet dhe ambientet e bukura padyshim rritin interesin dhe entuziazmin për t’i vizituar nga banorët e Kosovës poashtu edhe nga vizitorë të jashtëm.

Njihuni me disa nga vendet që patjetër duhet t’i vizitoni:

Lumi Mirusha është njëri ndër lumenjtë më të bukur të Kosovës, ajo në vete përmbanë edhe grykën e cila njihet si Kanioni i lumit Mirushë. Pothuajse gjatë gjithë shtratit të lumit është parku rreth tij deri gati në fundin e tij ku ka derdhjen në lumin Drini i Bardhë.

Në territor i përfshinë këto qytete: Klinën, Malishevën dhe Rahovecin.

 

Tjetër bukuri natyrore është edhe Mali i Sharrit ku flora dhe vegjetacioni është shumë i pasur me lloje të ndryshme. Lloje të ndryshme të tyre janë te njohura ndërkombëtarisht.

Bimë dhe kafshë të veçanta, një ndër to qeni i Sharrit që rritet vetëm në malin e Sharrit dhe askund tjetër në botë.

Një pjesë e malit Sharri është shpallur si park kombëtar, dhe është në kufi me këto qytete të Kosovës: Prizren, Shtërpcë, Therandë dhe Kaçanik.

Drini i Bardhë një lumë tjetër me një fluks shumë të madh vizitorësh. Ai përfshinë pjesën perëndimore të Kosovës.

Burimin e ka nga një mal Rusolisë nga gurra e shpellës së Radavcit ku krijohet edhe ujëvara që njihet Ujëvara e Drinit të Bardh, kurse në rrafsh bije deri në afërsi të Kukësit ku bashkohet me Drinin e Zi.

 

Ndër këto bukuri të lartpërmendura është edhe Shpella e Gadimes që gjendet në territorin e komunës së Lipjanit. Në brendinë e Shpellës së Gadimes temperaturat gjatë sezonës së verës janë konstant 8-11 gradë Celsius dhe gjatë dimrit 11-13 gradë Celsius.

Ajo përmban kristale të ndryshme dhe një liqen ku ende nuk dihet gjatësia e tij që duhet shumë bukur brenda saj./gazetametro.com

 

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë