Loading…

Nga muaji shkurt, priten dënime të ashpra për thyesit e ligjit për duhanin

  • 27/01/2017 | 08:58

Nga muaji shkurt, priten dënime të ashpra për thyesit e ligjit për duhanin

Në një takim të Këshillit për Kontroll të Duhanit po kërkohet që komunat të përfshihen më shumë në parandalimin e pirjes së duhanit. Muaji shkurt pritet të jetë muaji i dënimeve meritore për shkelësit e ligjit.


Në një kafene të vogël afër rrethrrotullimit në Fushë Kosovë, kamerieri sapo ofrohet t’u shërbejë myshterinjve sjell me vete një tabëll e cila përdoret për mbajtjen e filxhanit të kafesë. Myshterinjtë nxjerrin cigaret nga xhepi dhe sapo tymosin fillojnë t’i shkundin në po atë tabëll që ua ofroi kamerieri.

Pastaj ai shpesh gjatë ditës merr në telefon Inspektoratin për t’i kumtuar se klientët nuk po arrin t’i nxjerrë jashtë dhe që nëse ndonjë inspektor do të gjendet aty pranë për t’i parë duhanxhinjtë së paku të shpëtojë pa gjobë pronari i lokalit. Kjo është mënyra që ky kamerier thotë se ka shpëtuar disa herë nga gjobat e inspektorëve kundër duhanit.

“Në linjën telefonike nuk lajmërohet shpesh askush. Por, unë veç e cingëroj për të pasur fakte që kam thirrur në Inspektorat”, thotë kamerieri me kusht që të dhënat e tij dhe të kafenesë ku shërben të mos bëhen publike.

Por, për të parandaluar situata të tilla Këshilli për Kontroll të Duhanit mendon se duhet një përfshirje shumë më e madhe e komunave, që pirja e duhanit të pengohet në këta muaj dimri brenda lokaleve të mbyllura.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë