Loading…

Nga aktor në politikan: Matthew McConaughey ka shumë shanse të bëhet guvernator

  • 22/11/2021 | 15:20

Nga aktor në politikan: Matthew McConaughey ka shumë shanse të bëhet guvernator

Një sondazh i ri sugjeron se aktori Matthew McConaughey mund të mposhtë ose republikanin Greg Abbott ose kandidatin demokrat Beto O’Rourke në një garë për zyrën e guvernatorit të Teksasit.


Sondazhi nga Universiteti i Teksasit dhe Dallas Morning News zbuloi se McConaughey preferohet përballë dy kandidatëve të tjerë, por se Abbott do të fitonte në një garë tre-palëshe.

McConaughey, i cili jeton në Austin, ka folur për një kandidim për guvernator për muaj të tërë, por nuk ka thënë nëse do ta bënte një si republikan apo demokrat.

Aktori 52-vjeçar, fitues i çmimit “Oscar”, i mban pikëpamjet e tij politike afër qendrës, por vërejtjet e tij të mëparshme sugjerojnë se ai është i moderuar deri në prirje konservatore.

Në sondazhin e ri, të anketuarit e pyetur për një ndeshje hipotetike midis Abbott dhe McConaugheypreferuan aktorin, 43 për qind në 35 për qind, ndërsa pjesa tjetër thanë se nuk ishin të sigurt.

I pyetur për një garë mes McConaughey dhe O’Rourke, i cili kohët e fundit njoftoi synimin e tij për të kandiduar vitin e ardhshëm, McConaughey fitoi 49 për qind me 27 për qind.

Megjithatë, në një garë trepalëshe me të gjithë kandidatët në garë, shumica preferoi Abbott, i cili mori 37 për qind mbështetje ndaj McConaughey 27 për qind dhe O’Rourke 27 për qind.

Vetëm 40 për qind thanë se donin që McConaughey të kandidonte për guvernator, me 33 për qind që shprehën kundërshtim dhe pjesa tjetër thanë se nuk kishte rëndësi për ta.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë