Loading…

New York Times: Lexoni Kadarenë!

  • 04/09/2018 | 12:30

New York Times: Lexoni Kadarenë!

Gazeta e njohur amerikane, New York Times, ndër nëntë librat që u ka rekomanduar lexuesve për këtë javë, ka zgjedhur edhe librin e titulluar “Kamarja e turpit” të shkruar nga romancieri i njohur shqiptar, Ismail Kadare.


Madje gazeta e njohur prestigjioze në listën që ka krijuar ku u rekomandohen lexueseve librat që duhet lexuar, iu ka referuar Ismail Kadaresë si novelisti i madh shqiptar.

Libri që mban titullin “Kamarja e turpit” është përkthyer në gjuhën angleze nga John Hodgson, shkruan New York Times.

“Kërkimi për një kokë të prerë të pashës rebel (Ali Pashë Tepelenës) shërben si një simbol i errët satirik në këtë roman të zymtë shqiptar të botuar fillimisht në vitin 1978. Një legjendë alegorike për autoritarizmin e shekullit të 20-të” ka shkruar Hodgson.

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë