Loading…

Nesër fillon Muaji i Shenjtë i Ramazanit (Foto)

  • 26/05/2017 | 09:04

Nesër fillon Muaji i Shenjtë i Ramazanit (Foto)

Muaji i Shenjtë i Ramazanit, fillon nesër në ora 2:50 të mëngjesit, dhe do të zgjasë për 30 ditë rresht.


27 maji është dita e parë e këtij muaji të mirëpritur nga besimtarët myslimanë, të cilët agjërojnë për 30 ditë ditë bazuar në vëzhgimet pamore të hënës së re dhe sipas llogarive të shumëta të hartuara në hadithe, shkruan Gazeta Metro.

Muaji i agjërimit, do të thotë shmangia e ushqimit dhe lëngjeve, mardhënieve seksuale, fjalëve dhe sjelljeve të këqija dhe gjërave të tjera të ndaluara në Islam. Agjërimi është një nga pesë shtyllat e Islamit dhe zgjatë nga agimi deri në perëndimin e diellit.

Në fund të ramazanit vjen Fitër Bajrami me 25 qershor, apo festa e prishjes së agjërimit. /gazetametro.net

 

 

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë