Loading…

Nëse nuk na pranojnë për dere në BE, hyjmë për dritare

  • 18/04/2017 | 22:59

Nëse nuk na pranojnë për dere në BE, hyjmë për dritare

Kryeministri Isa Mustafa, ka thënë se orientimi i Kosovës është vetëm Bashkimi Evropian, derisa ka thënë se deklarata e kryeministrit shqiptar Edi Rama se “bashkimi kombëtar është alternativë e Shqipërisë nëse s’ka perspektivë drejt BE-së” është populiste.


Mustafa ka thënë se Kosova do të tentojë vetëm futjen në BE në çdo mënyrë.

“Ne nuk e kemi orientimin që të bëjmë bashkime tjera, përveç Bashkimit Evropian. Edhe nëse s’na pranojnë për dere, do të hyjmë për dritareje”, deklaroi Mustafa në Rubikon të KTV-së.

Kryeministri shqiptar Edi Rama ka deklaruar sot e bashkimi i Shqipërisë me Kosovën nuk mund të përjashtohet nëse prespektiva për anëtarësimin e Ballkanit në BE venitet.

Në një intervistë për “Politico”, Rama ka paralajmëruar se “Europa mund të përballet me një makth” nëse vendet e Ballkanit “çmenden” si pasojë e nxjerrjes së zgjerimit jashtë agjendës së Unionit.

“Rajoni do të kthehet në një zonë gri ku aktorë të tjerë do të jenë më influentë sesa Bashkimi Europian”, ka thënë Rama.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë