Loading…

Nëse mendoni se foshnja juaj po qan pa arsye – kontrolloni çorapet

  • 14/02/2022 | 09:28

Nëse mendoni se foshnja juaj po qan pa arsye – kontrolloni çorapet

Ne dëshirojmë të shpjegojmë një arsye të të qarit të foshnjës, e cila fsheh një rrezik real dhe për të cilën, për fat të keq, shumë prindër nuk e dinë.


Shumica e prindërve janë shumë të frikësuar nga situata kur nuk mund ta kuptojnë pse foshnja po qan pa ngushëllim.

Ajo është e ngopur, e shëndetshme, por për disa arsye nuk mund të qetësohet.

Ekziston një arsye për rrezikun e vërtetë. Fatkeqësisht, shumica e prindërve nuk e dinë këtë.

Është e vështirë të besohet, por janë qimja më e zakonshme që në njëfarë mënyre është gjendur në çorapin e fëmijës. Mund të mbështillet dhe të gërvishtë gishtin e foshnjës, gjë që ndikon që ajo të bëjë një numër të pafund lëvizjesh të ndryshme.

Qimja shkakton dhimbje të forta dhe çrregullon qarkullimin e gjakut, gjë që mund të çojë edhe në amputim të gishtërinjve nëse problemi nuk vërehet në kohë.

Me kalimin e kohës, bëhet gjithnjë e më e vështirë të vëresh qimet, sepse indet përreth ënjten ose fryhen.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë