Loading…

Nëse i dini përgjigjet e këtyre pyetjeve, jeni intelegjent

  • 14/01/2017 | 16:07

Nëse i dini përgjigjet e këtyre pyetjeve, jeni intelegjent

Keni vetëm pesë sekonda, pra nuk duhet menduar shumë. Lexoni pyetjet dhe pvrgjigjuni shpejt, sa më shpejt që mundeni. Garoni ne grupe prej dy e më shumë personash. Ai apo ajo që i jepë pvrgjigjet shpejtë dhe saktë është më inteligjentë se të tjerët.


Pyetja e parë

Po merrni pjesë në garë. E keni kaluar të dytin në garë! Në cilin vend jeni?

Pyetja e dytë:

Për t’u përgjigjur në pyetjen e dytë mos mendoni aq gjatë sa në pyetjen e parë.

Nëse në garë e kaloni personi e fundit, i sati jeni ju…?

Pyetja e tretë:

Matematikë e ngatërruar! Këtë duhet ta zgjidhni pa digitron apo laps.

Provoni:

I keni 1.000 dhe shtojini 40. Tash shtojini edhe 1.000. Tash shtojini 30. Shtojini përsëri 1.000. Tash shtojini 20. E tash shtojin edhe 1.000. Tash shtojini 10.

Sa u bënë gjithsej?

Pyetja e katërt:

Babai i Marias i ka 5 vajza: Nana, Nene, Nini, Nono. Si quhet vajza e pestë?

Pyetja e pestë:

Personi memec don të blejë një brushë për dhëmbë. Si e bën këtë? Duke imituar lëvizjet e larjes së dhëmbëve e bën këtë.

Nëse personi i verbër don të blejë syze të errëta për diell, si do t’ia shpjegojë shitësit?

Përgjigjet:

1. Nëse jeni përgjigjur se jeni i pari, nuk keni të drejtë! Nëse e kaloni personin e dytë dhe e zini vendin e tij, atëherë jeni i dyti!

2. Nëse jeni përgjigjur se jeni i parafundit, atëherë sërish nuk keni të drejtë. Si mund ta kaloni personin e fundit?

3. A i keni fituar 5.000? Përgjigja e saktë është 4.100.

Nuk besoni? Vërtetojeni me digitron!

4. Nunu? Jo! Natyrisht se jo!

Emri i saj është Maria. lexojeni përsëri.

5. Me fjalë. Është i verbër, nuk ka probleme me të dëgjuar e as me të folur !

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë