Loading…

Nëse i bëni këto 5 gabime në dush, po rrezikoni shëndetin

  • 23/06/2017 | 13:16

Nëse i bëni këto 5 gabime në dush, po rrezikoni shëndetin

Dushi është një ndër gjërat më të domosdoshme dhe çlodhësë për të gjithë ju.


Sigurisht, njerëz të ndryshëm kanë një kohë të preferuar për të bërë dush. Kohëzgjatja në dush nuk është poashtu njëlloj për të gjithë njerëzit.

Ne do t’ju paraqesim 5 gabimet më të zakonshme që bëni në dush të cilat janë të dëmshme për shëndetin tuaj.

1.Bëni më shumë se një herë në ditë dush

Të qëndruarit në dush për një kohë të gjatë mund të eliminojë lagështinë natyrale të lëkurës tuaj nëse ai zgjat 5 dhe 10 minuta. Përveç kësaj, nuk është e këshillueshme që të bëni dush më shumë se një herë gjatë ditës. Nëse përdorni ujë shumë të nxehtë, bëjeni shpejt dhe mos përdorni sapun sepse do ta thajë lëkurën tuaj.

  1. Ushtroni forcë kur thani trupin

Ju nuk keni nevojë që të fshini trupin tuaj me peshqir në mënyrë që ta bëni atë plotësisht të thatë, sepse fërkimi i tepërt mund ta dëmtojë lëkurën tuaj. Duhet që të përdorni lëvizje dhe mbi të gjitha peshqir të butë.

  1. Përdorni ujë të nxehtë

Nëse ju pëlqen të laheni e ujë të nxehtë, kjo nuk është diçka e mirë sepse humbni të gjitha përfitimet e ujit të ftohtë. Ai stimulon qarkullimin e gjakut, e bën lëkurën të freskët, ju bën të ndjeheni më energjikë si dhe ka efekte antidepresante. Rekomandohet që të shpëlaheni me ujë të ftohtë pasi jeni larë me ujë të nxehtë.

  1. Bëni dush menjëherë pas aktivitetit fizik

Nuk rekomandohet të bëni dush menjëherë pasi keni bërë palestër apo vrap. Do të ishte e mjaftueshme që të bëni dush para së të bëni ushtrime, sepse ndikon pozitivisht në shëndetin tuaj.

  1. Thani flokët me peshqir

Tharja e flokëve me peshqir pas larjes nuk ëhstë një ide e mirë. Kjo, sepse mund t’i dëmtojë flokët tuaja dhe lëkurën e kokës. Kështu, do të ishte mirë që t’i lini të thaheshin në mënyrë natyrale.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë