Loading…

Nënshkruhet marrëveshja tregtare e Kosovës me Britaninë e Madhe

  • 03/12/2019 | 11:45

Nënshkruhet marrëveshja tregtare e Kosovës me Britaninë e Madhe

Ministria e Tregtisë dhe Industrisë së Kosovës, ka nënshkruar marrëveshje të partneritetit të tregtisë dhe bashkëpunimit me Britaninë e Madhe, shkruan Gazeta Metro.


Marrëveshja është nënshkruhar nga ministri në detyrë, Endrit Shala dhe ambasadori i Britanisë së Madhe në Kosovë, Nicholas Abbott.

Ky është njoftimi i Ministrisë:

Kosova dhe Mbretëria e Bashkuar edhe një hap më afër në fushën ekonomike dhe politike.

Në emër të Republikës së Kosovës sot kam nënshkruar marrëveshjen e partneritetit, tregtisë dhe bashkëpunimit me Mbretërinë e Bashkuar. Kjo marrëveshje e afron Kosovën edhe një hap më afër me shtetin mik, Britaninë.

Promovimi dhe zgjerimi i tregtisë dypalëshe përmes zhvillimit të harmonizuar të marrëdhënieve ekonomike mes dy vendeve, eliminimin e barrierave dhe kufizimeve në tregtinë e mallrave dhe shërbimeve, të kontribuoj në zhvillimin dhe zgjerimin e harmonizuar të tregtisë botërore.

Po ashtu marrëveshja ka qëllim sigurimin e kushteve të barabarta të konkurrencës në tregti mes të dyja vendeve dhe bashkëpunimi për mbrojtjen e duhur dhe efikase të të drejtave pronësore intelektuale./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë