Loading…

Në vitin 2016, janë mbyllur mbi 2 mijë biznese

  • 28/12/2016 | 10:29

Në vitin 2016, janë mbyllur mbi 2 mijë biznese

Kryetari i Aleancës Kosovare të Biznesit, Agim Shahini ka thënë se “sektori privat është në gjendje të rëndë”.


Sipas tij, në vitin 2016, edhe bizneset edhe qytetarët kanë pasur telashe.

“Biznesi dhe qytetarit dhe neve si konsumator na është shtrejtuar shporta ditore familjare. Ne nuk kemi mundur të blejmë diçka më lirë se vitin e kaluar. Përshkallëzimi i TVSH-së nga 16 në 8% nuk është dukur fare, pasi kemi paguar rrymë më shumë”.

“Tek qytetari, paguan TVSH më pak, por që çmimi në anën tjetër është rritë. Rimbursimi këtu nuk vërehet. Kurse për faljen e borxheve bëhet fjalë prej 30 milionë, që përfshin biznese edhe qytetar”.

“Nuk duhet të kënaqemi me reformën e bërë dhe duhet të luftojmë më shumë si komunitet i biznesit. Qeveria duhet të ofrojë mundësi që një biznes të rritet. Këtë vit janë mbyllur 2 mijë e 200 biznese që është shqetësuese. Janë mbyllur rreth 5 mijë vende të punës”.

Shahini që këto deklarata i ka bërë në Info Magazine të Klan Kosovës ka thënë se ekonomia nuk ka shkuar në binarë të shëndoshë.

“Tek ne ekonomia dhe politika janë bërë bashkë prandaj kemi rënie”.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë