Loading…

Në udhëkryq me Specialen

  • 29/01/2018 | 08:32

Në udhëkryq me Specialen

Ndonëse iniciativa e 43 deputetëve të Kuvendit për ta shfuqizuar Ligjin për Gjykatën Speciale tashmë është dërguar në Qeveri, ekzekutivi ende nuk ka dalë me një opinion final rreth kësaj çështjeje.


Megjithatë, zyrtarë të Qeverisë kanë thënë se kjo nismë tashmë është në procedurë formale dhe se brenda 30 ditëve do t’i kthehet sërish Kuvendit.

Ndërkohë, Bashkimi Evropian ka paralajmëruar sërish se përpjekja për t’i zhbërë Dhomat e Specializuara do të rezultojë me efekte negative në raportet mes Kosovës e BE-së.

Nga ana tjetër, përderisa deputetët që kanë nënshkruar nismën për ta zhbërë Gjykatën Speciale (nga PDK), kanë thënë se do ta mbështesin qëndrimin e partisë, ata të AAK-së kanë thënë se do të votojnë pro shfuqizimit në momentin që projektligji procedohet për votim, shkruan tutje “Zëri”.

Kurse, monitoruesit e punës së Kuvendit thonë se Qeveria tashmë nuk mund ta bllokojë punën rreth kësaj nisme, ani pse iniciativa është në dorën e saj aktualisht.

Duke folur rreth kësaj çështjeje ata kanë vlerësuar se Kosova aktualisht gjendet në një udhëkryq sa i përket tentimit për ta zhbërë Specialen, meqë ndonëse është zbehur iniciativa në fjalë, ende nuk ka kaluar përfundimisht rreziku.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë