Loading…

Në “Rrugën e Flamurit” zbulohet muri antik i periudhës romake

  • 17/11/2016 | 13:58

Në “Rrugën e Flamurit” zbulohet muri antik i periudhës romake

Në Sarandë është zbuluar një mur antik që dyshohet se i përket periudhës romake, në vitet 230 para Krishtit. Monumenti i kulturës u zbulua gjatë punimeve në Rrugën e Flamurit teksa ndërhyhej për displinimin e kanalizimeve të ujërave të zeza.

Punimet për disiplinimin e ujërave të zeza në Rrugën e Flamurit në Sarandë, kanë nxjerrë një sipërfaqe një mur antik, me elementë me tulla qeramike që i përkasin periudhës romake.

Drejtori i shërbimeve në Bashkinë e Sarandës, shpjegon se janë njoftuar specialistë të Monumenteve të Kulturës, për të bërë vlerësimin e objektit antik.

Pëllumb Halimi: Ka dalë një mur arkeologjik, unë nuk kam shumë njohuri se çfarë kohe daton. Është dhe një aset e gjetur më përpara, në vitet 2000-2004 që janë bërë punimet në këtë rrugë.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë