Loading…

Në Prishtinë më shumë beqarë sesa të kurorëzuar (Video)

  • 31/10/2016 | 13:34

Në Prishtinë më shumë beqarë sesa të kurorëzuar (Video)

Nga 198 mijë banorë sa janë te regjistruar nga Agjensioni i Statisitkave të Kosovës, 99 mijë e 361 janë meshkuj, ndërkaq 99 mijë 536 janë femra.

Nga këto të fundit, 81 mijë jetojnë në qytet ndërsa 18 mijë në zona rurale. Shifrat po thuajse janë të njëjta edhe te meshkujt, lidhur me atë se ku preferojnë të jetojnë ata.

Një fakt interesant për Prishtinën është se në kryeqytet ka më tepër njerëz të pamartuar sesa të kurorëzuar.

97 mijë e 897 nuk janë martuar asnjëherë. 83 mijë e 586 janë zyrtarisht ë martuar ndërsa 9 mijë e 833 nuk kanë certifikatë kurorëzimi.
E në rast se nuk e keni ditur, atëherë është interesante të kuptoni se 6 mijë e 664 veta janë të ve në kryeqytet, ndërsa 917 të divorcuar.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë