Loading…

Në OKB flitet për dorëheqjen e Elez Blakajt dhe transformimin e FSK’së në Ushtri

  • 14/11/2018 | 18:10

Në OKB flitet për dorëheqjen e Elez Blakajt dhe transformimin e FSK’së në Ushtri

Në Këshillin e Sigurimit të OKB-së po diskutohet për raportin tremujor për Kosovën.


Me këtë rast, shefi i UNMIK-ut, Zahir Tanin, ka folur për çështje të ndryshme, duke përfshirë edhe dorëheqjen e prokurorit, Elez Blakaj, si dhe miratimin e projektligjeve të FSK-së, raporton lajmi.net.

“Dorëheqja e prokurorit të Kosovës për shkak të pretendimeve të caktuara ka prekur besimin për paanshmërinë e gjyqësisë. Luftimi i krimit dhe korrupsionit kërkon përpjekje të vazhueshme”, tha ai.

Tutje, Tanin tha se përspektiva evropiane vazhdon të jetë motiv për të dyja palët.

Ai shtoi se mbështetja ndërkombëtare është shumë e rëndësishme për Kosovën.

“Konteksti i gjerë i dialogut politik, është i ndikuar nga moszgjidhja e këtyre çështjeve. Përspektiva evropiane vazhdon të jetë motiv i të dy palëve. Mbështetja ndërkombëtare është e rëndësishme për Kosovën. Komisioni Evropian ndërmori një hap të rëndësishëm për liberalizimin e vizave”, tha ai.

Ai foli edhe për miratimin e tri projektligjeve për FSK-në për të cilat tha se duhet të trajtohen me kujdes të veçantë.

“Miratimi i tri draftligjeve për FSK-në ka shkaktuar tensione të reja. Kjo çështje duhet trajtuar me kujdes të veçantë që rezultatet të jenë në kuadër të kornizave ligjore”, ka thënë ai”, tha ai.

Shefi i UNMIK-ut foli edhe për themelimin  e Asocacionit, si një marrëveshje e cila duhet zbatuar nga Prishtina.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë