Loading…

Në mesin e grave më të shquara në Skoci edhe një shqiptare

  • 09/03/2017 | 17:32

Në mesin e grave më të shquara në Skoci edhe një shqiptare

Organizata e njohur skoceze, ‘Saltire Society’ ka listuar gratë më të suksesshme të Skocisë, ku në mesin e tyre edhe një shqiptare.


Gruaja që ka listuar kjo organizatë në “Gratë e shquara skoceze” është Remzije Sherifi nga Gjilani i Kosovës. Sherifi ka shkuar në Skoci në vitin 1999 kur u evakuua nga një kamp në Maqedoni.

remzije-sherifi

Përveç Remzije Sherifit janë edhe këngëtarja Horse McDonald, eksploruese e Arktikut, baronesha dhe profesoresha e forenzikës, Sue Black, kritikja e teatrit, Joyce McMillan,  dhe këngëtarja Myrtle Simpson.

94968290_outstandingwomencomposite

Deri në vitin 1992, kur u përjashtua nga puna, Sherifja ka punuar si gazetare dhe producente në radio. Në Skoci ajo ka treguar sukses duke e udhëhequr shoqatën ‘Maryhill Integration Network’ që merret me zbatimin e programeve që kanë të bëjnë me shëndetin, arsimin, artin dhe vallëzimin e që kanë për qëllim afrimin e komuniteteve. /gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë