Loading…

Në Maqedoni vazhdojnë protestat kundër gjuhës shqipe

  • 08/05/2017 | 15:01

Në Maqedoni vazhdojnë protestat kundër gjuhës shqipe

Protestuesit me moton “Për Maqedoni të përbashkët” rikthehen sërish në rrugët e Maqedonisë për të vijuar me protestat kundër gjuhës shqipe dhe Platformës Shqiptare.


Kujtojmë se policia ka lëshuar fletëarreste ndaj disa protestuesve të “Për Maqedoni të përbashkët”, për shkak të dhunës së 27 prillit në Kuvend, ku për pasojë mbetën të lënduar disa deputetë dhe gazetarë, mes të cilëve kreu i LSDM-së Zoran Zaev dhe ai i LR-PDSH–së mbetën të lënduar rëndë.

Ndërsa protestat në Maqedoni nuk kanë të ndaluar tash e gati dy muaj, ku po kërkohet që gjuha shqipe mos të njihet si gjuhë zyrtare e vendit. /gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë