Loading…

Në Maqedoni e refuzojnë Gjergj Dedajn si ambasador të Kosovës

  • 10/10/2018 | 20:28

Në Maqedoni e refuzojnë Gjergj Dedajn si ambasador të Kosovës

Deputetë turq në Maqedoni kanë kërkuar nga Presidenti që të refuzohet Dedaj si ambasador i Kosovës.


Ka një kohë të gjatë që Gjergj Dedaj po pret të bëhet ambasador.

Qysh në gusht të këtij viti, zv.ministri i jashtëm ishte propozuar si shef i misionit diplomatik të Kosovës në Maqedoni.

Por shteti nikoqir po refuzon ta jep pajtimin që kryetari i Liberalevë të Kosovës të jetë ambasador në vendin e tyre.

Refuzimi maqedon lidhet me krahasimin me serbët që Dedaj u ka bërë turqeve duke thënë se Turqia gjashtë shekuj kishte bërë krime e gjenocidë mbi shqiptarët.

Por ata që po insistojnë që Dedaj të mos pranohet janë deputetët turq në Kuvendin e Maqedonisë.

Ata kanë kërkuar nga Presidenti dhe ministri i Jashtëm i Maqedonisë të mos pranohet Dedaj si ambassador.

“Si parti turke jemi takuar me Presidentin Gyorge Ivanov dhe me ministrin e e Punëve të Jashtme, Nikola Dimitrov, në lidhje me mospranimin e Dedaj si ambasador dhe iu kemi dorëzuar kërkesën tonë që të mos pranohen letrat kredenciale të ambasadorit të emëruar të Kosovës në Maqedoni. Deri më sot përgjigja e autoriteve ka qenë pozitive. Ne mendojmë se Gjergj Dedaj nuk do të jetë ambasador i Kosovës në Maqedoni”.

Por, nuk janë vetëm turqit që po e kundërshtojnë emërimin e Gjergj Dedaj ambasador në Maqedoni.

Edhe njohësit e zhvillimeve në Mqedoni janë kundër.

Se Dedaj ende nuk e ka marrur përgjigjen nga pala maqedonase, e ka konfirmuar për T7 edhe Ministria e Punëve të Jashtmë e Maqedonisë.

Ata nëpërmjet e-mailit, shkurt kanë thënë se procesi është në një fazë të avancuar dhe se nuk mund të komentojnë më shumë.

Por, njohësi i diplomacisë, Afrim Hoti, thotë se vonimi i përgjigjës nënkupton se personi i propozuar për diplomat nuk është i pranueshëm për shtetin pritës.

E një gjë e tillë thotë të ketë ndodhur edhe me parë në diplomacinë kosovare.

Por, profesori i së drejtës ndërkombëtare thotë se edhe në këso raste ka një zgjidhje.

E deri në pranimin e konfirmimit nga Maqedonia, Dedaj do të vazhdojë të qëndrojë pak në zyrën e tij si ministër i jashtëm e më shumë lokaleve të Prishtinës.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë