Loading…

Në Kosovë s’jeni të obliguar të paguani para se ta shihni produktin që keni porositur

  • 31/07/2021 | 10:05

Në Kosovë s’jeni të obliguar të paguani para se ta shihni produktin që keni porositur

Në secilën blerje online, qytetarët kosovarë kanë të drejtë ta shohin së pari produktin e porositur, dhe tek pastaj të paguajnë.


Mirëpo, edhe pse është blerje online dhe juve nuk iu pëlqen apo nuk i përmbush specifikat siç e keni kërkuar mallin, ju mund ta ktheni dhe mos ta paguani, përcjell Buletini Ekonomik.

Kjo e drejtë e konsumatorëve mbrohet edhe me ligj në Kosovë.

Mbrojtësit e Konsumatorëve në faqen e tyre në facebook, kanë njoftuar qytetarët se edhe problemet e konsumatorëve me produktet që i blejnë online, parashohin zgjidhje praktike me ligj.
Pra, njëra prej zgjidhjeve është që mos ta paguani para se ta shihni mallin apo produktin e porositur.

Ata bëjnë thirrje që së pari ta hapni pakon para se të paguani dhe nëse nuk i përmbush kërkesat tuaja, kthene mallin dhe mos e pranoni.

“Por, paraprakisht kontrollo mirë se a obligohesh të paguash postën ti si konsumator nëse e kthen mallin”, përfundojnë tutje ata.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë