Loading…

Në Kosovë përdoret me të madhe, por OKi mund të ketë efekte anësore fatale për shëndetin

  • 20/01/2022 | 08:53

Në Kosovë përdoret me të madhe, por OKi mund të ketë efekte anësore fatale për shëndetin

OKI është një nga medikamentet më të përdorura në Kosovë kundër dhimbjes por edhe rastet kur personat janë me gripozë.


Por, përveç efektit të shpejtë, OKI ka edhe efekte anësore të cilat mund të jenë të rënda, por në përdorim afatgjatë të OKI-t mund të jenë edhe fatale, shkruan lajmi.net.

Mund të shfaqen shqetësime të stomakut, kapsllëk, diarre, marramendje, përgjumje, humbje oreksi ose dhimbje koke. Ndonëse ndonjë nga këto efekte vazhdon ose përkeqësohet njoftoni menjëherë mjekun ose farmacistin tuaj.

Nëse mjeku ju ka udhëzuar ta përdorni këtë ilaç, mbani mend se mjeku juaj ka gjykur se përfitimi për ju është më i madh se rreziku i efekteve anësore. Shumica e njerëzve që e përdorin këtë ilaç nuk kanë efekte anësore.

Ky medikament mund të rrisë presionin e gjakut. Kontrolloni rregullisht presionin e gjakut dhe tregoni mjekut tuaj nëse rezultatet janë të larta.

Tregoni menjëherë mjekut nëse keni efekte anësore të tilla si rrahje të shpejta të zemrës, ndryshime të dëgjimit, ndryshime në gjendjen e humorit, dhimbje koke e vazhdueshme e fortë, dhimbje stomaku, ndryshime në shikim, dhimbje të kyqeve ose të ngjashme.

Ky medikament, ndonëse rrallë, mund të ndodh të shkaktojë efekte anësore të tilla si sëmundje serioze të mëlçisë. Kërkoni kujdes të menjëhershëm të mjeku nëse vërëni ndonjë simptomë të dëmtimit të mëlçisë.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë