Loading…

Në Facebook, askush nuk duhet ta fshehë fytyrën

  • 18/05/2017 | 14:11

Në Facebook, askush nuk duhet ta fshehë fytyrën

Shkelje e së drejtës së autorit. Pirateri e egër. Lajme të rreme. Transmetim i pikëpamjeve të kriminelëve, perversëve dhe terroristëve. Facebook, Google dhe Twitter janë duke u përgatitur për një valë beteje ligjore dhe politike, mbi këto dhe abuzime të tjera, shkruan Edward Lucas në revistën Time.


Dhe ata meritojnë të jenë në rresht. Ata fitojnë shumë sa i përket ndikimit – rreth dy miliardë njerëz përdorin Facebook – por bëjnë shumë pak për të kontrolluar përmbajtjen e faqeve të tyre.

Themeluesi i Facebook Mark Zuckerberg thotë se do të punësojë 3.000 njerëz për të mbikëqyrur imazhet e abuzimit të fëmijëve dhe gjuhën e urrejtjes, por ata kurrë nuk do të përballen me ushqimin e materialeve abuzive.

Problemi themelor që gjigantët e teknologjisë duhet të trajtojnë është anonimiteti: ky është ai që lehtëson sjelljen e neveritshme dhe të paligjshme në internet.

Twitter ka vepruar në një farë mënyre duke i dhënë përdoruesve të “verifikuar” një shenjë blu me emrin e tyre – një sinjal që tweeteri në fjalë, është personi që pretendon të jetë, shkruan bota.al

Sa kohë që Facebook nuk ndjekë këtë shembull, duke siguruar që vetëm ata që dëshirojnë të vërtetojnë identitetin e tyre mund të transmetojnë video të drejtpërdrejta ose të dërgojnë mesazhe për të huajt, atëherë do të vazhdojë të dëmtojë “bashkëveprimin e besueshëm” mbi të cilin varet qytetërimi. /gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë