Loading…

Në dy ditët e ardhshme temperaturat deri në 34 gradë Celsius, IHMK këshillon t’i shmangeni rrezeve të diellit

  • 28/06/2022 | 20:53

Në dy ditët e ardhshme temperaturat deri në 34 gradë Celsius, IHMK këshillon t’i shmangeni rrezeve të diellit

Moti në dy ditët e ardhshme do të jetë me diell dhe vranësira të pakta, kryesisht rreth relievit malor.


Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka njoftuar se temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 14-17 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 29-34 gradë Celsius.

“Situata biometeorologjike vazhdon të jetë jostabile për shkak të indeksit të lartë UV”.

Këshillohet të ju shmangemi kontaktit direkt të rrezeve të diellit, aktiviteteve fizike, sepse kjo situatë meteorologjike ndikon negativisht te shumë persona me sëmundje kronike (hipertension, ostmatikët, diabetikët ) dhe te të moshuarit.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë