Loading…

Në Bjellorusi, ekziston edhe një Kosovë e dytë!(FOTO)

  • 01/11/2016 | 18:37

Në Bjellorusi, ekziston edhe një Kosovë e dytë!(FOTO)

Kujt ia kishte marrë mendja që në Republikën Bjelloruse ekziston një qytet me emrin Kosovë.

Bjellorusia është shtet në Evropën lindore që kufizohet nga Rusia, Ukraina, PoloniaLituania dhe Letonia.

Kosava, e njohur gjithashtu si Kossovo,  është një qytet i vogël në Ivatsevichy, përkatësisht në  rajonin Brest Merechevschina , vendlindja e Andrzej Tadeusz Bonaëentura Kosciuszko, një  inxhinier dhe udhëheqës ushtarak i cili u bë një hero kombëtar në Poloni, Lituani, Bjellorusi, dhe Shtetet e Bashkuara.

Qyteti Kossova, cilësohet si ndër vendet që ka ekzistuar  që nga shekulli X-XII, ndërsa disa objekte të vjetra në këtë qytet i takon vitit 1494.

Sipas një historiku, emri Kossova ka domethënien e një kështjelle.

Kryesisht Kosava ose Kossovo është e njohur për  pallatet e vjetra si dhe kështjella dhe muze që tanimë janë të braktisura./Gazetametro.net/

2457297
3779970
3780015
50501043
50504311
81945640

101003043

 

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë