Loading…

Në Beograd, ekspozitë me pamje nga lufta në Kosovë

  • 21/02/2017 | 16:25

Në Beograd, ekspozitë me pamje nga lufta në Kosovë

“Mësime nga viti ’91” sjellë rreth 30 fotografë nga Ballkani dhe Evropa në një ekspozitë që sjellë momentet nga luftërat dhe revolucioni që ndodhi në vitet 90-të në Slloveni, Kroaci, Kosovë, Maqedoni, Bosnje e Serbi.

Në Muzeun e Historisë Jugosllave në Beograd në fund të këtij muaji hapet një ekspozitë ku tregohen pamje nga revolucioni i viteve 90-të në Ballkan.

“Mësime nga viti ’91” sjellë rreth 30 fotografë nga Ballkani dhe Evropa në një ekspozitë që sjellë momentet nga luftërat dhe revolucioni që ndodhi në vitet 90-të në Slloveni, Kroaci, Kosovë, Maqedoni, Bosnje e Serbi.

20170221110958569

Për herë të parë në Beograd vijnë fotografitë të cilat, sipas kuratorit Sandre Vitaljic, nuk pretendojnë të japin përgjigje për pyetjet historike por më shumë të tregojnë realitetin me anë të fokusit fotografik, shkruan KultPlus.com.

20170221111235662600

Ekspozita do të hapet me datë 28 shkurt në ora 18:00 ndërsa në mesin e emrave pjesëmarrës janë Amel Emrić, Dragoljub Zamurović, Romeo Ibrišević, Srđan Ilić, Zoran Jovanović Mačak, Milomir Kovačević Strašni, Borut Krajnc, Saša Kralj, Rikard Larma, Pol Lou, Entoni Lojd, Antun Maračić e fotografë të tjerë.

Ekspozita paraprakisht ka qenë e hapur në Maribor dhe në Zagreb./gazetametro.net

 

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë