Loading…

Në Ballkan u paraqit një drogë e re vdekjeprurëse

  • 16/11/2016 | 23:47

Në Ballkan u paraqit një drogë e re vdekjeprurëse

Në narko tregtinë e Lublanës u paraqit një drogë sintetike e re dhe shumë e rrezikshme e cila mund të jetë fatale për jetët e përdoruesve edhe në sasi të vogla.

Fjala është për 4-fluoro-butirfentanilin. Ky është opiat sintetik i fentanilit, i cili shkakton kruarje dhe depresion serioz respirator – frymëmarrje të cekët, gjë që për përdoruesin e drogës mundet me qenë i rrezikshëm për jetë edhe nëse merret në sasi të vogla, kumtoi Instituti nacional slloven për shëndetin publik, transmeton gazetametro.net.

Kjo drogë thuhet se është 700 herë më e fuqishme se heroina dhe deri tani ka vrarë më shumë se 50 njerëz dhe se mund të blehet vetëm nëpëmes të internetit./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë