Loading…

Ndryshimet klimatike ‘përshpejtohen’ derisa liderët e Kombeve të Bashkuara mblidhen për bisedime

  • 22/09/2019 | 18:13

Ndryshimet klimatike ‘përshpejtohen’ derisa liderët e Kombeve të Bashkuara mblidhen për bisedime

Shenjat dhe ndikimet e ngrohjes globale po shpejtohen, thotë shkenca e fundit mbi ndryshimin e klimës, botuar përpara bisedimeve kryesore të Kombeve të Bashkuara në Neë York, transmeton Gazeta Metro.


Të dhënat, të përpiluara nga Organizata Botërore e Meteorologjisë (OMO), thonë se periudha pesë-vjeçare nga 2014 deri në 2019 është më e ngrohta në rekord.Rritja e nivelit të detit është përshpejtuar ndjeshëm gjatë së njëjtës periudhë, pasi emetimet e CO2 kanë arritur nivele të reja.

Deklarata për klimën është një bashkim i shkencës më të fundit mbi shkaqet dhe ndikimet në rritje të niveleve të pashembullt të ngrohjes e shikuar në vitet e fundit.

Duke pranuar që temperaturat globale janë rritur me 1.1 gradë C që nga viti 1850, ato vërehet se janë rritur me 0.2C midis 2011 dhe 2015.Kjo është si rezultat i rritjes së emetimeve të karbonit, me sasinë e gazit që hyn në atmosferë midis 2015 dhe 2019 duke u rritur me 20% krahasuar me pesë vitet e mëparshme.

Ndoshta më shqetësuese nga të gjitha është të dhënat për rritjen e nivelit të detit.Shkalla mesatare e rritjes që nga viti 1993 e deri më tani është 3.2 mm në vit. Sidoqoftë, nga maji 2014 deri në 2019 rritja është rritur në 5 mm në vit. Periudha 10-vjeçare nga 2007-2016 pati një mesatare prej rreth 4 mm në vit.

Raporti gjithashtu thekson kërcënimet për oqeanet, me më shumë se 90% të nxehtësisë së tepërt të shkaktuar nga ndryshimet klimatike që përfundojnë në ujëra. Analiza thotë se viti 2018 kishte vlerat më të larta të përmbajtjes së nxehtësisë së oqeanit./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë