Loading…

Ndihmë e madhe për Zelenskyn: SHBA’ja dërgon sisteme anti-raketore në Ukrainë

  • 16/03/2022 | 17:43

Ndihmë e madhe për Zelenskyn: SHBA’ja dërgon sisteme anti-raketore në Ukrainë

Ukraina ka pranuar sot një ndihmë tejet të madhe nga SHBA’ja dhe NATO’ja në luftën kundër Rusisë, shkruan Gazeta Metro.


Sistemet e mbrojtjes ajrore S-300 janë dërguar në Ukrainë nga aleatët e SHBA’së ose NATO’s.

Këtë ndihmë e ka konfirmuar republikani më i lartë në Komitetin e Punëve të Jashtme të Dhomës së Përfaqësuesve, senatori Michael McCaul.

Lajmi vjen në të njëjtën ditë kur presidenti Zelensky mbajti fjalim për Kongresin amerikan, në të cilin ai kërkoi më shumë ndihmë nga Amerika.

S-300 është një seri sistemesh raketore fillimisht sovjetike dhe më vonë ruse me rreze të gjatë tokë-ajër./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë