Loading…

Nderohet aktori i parë amerikan autokton me çmimin oskar

  • 04/06/2019 | 16:07

Nderohet aktori i parë amerikan autokton me çmimin oskar

Nderohet më në fund me oskar një ‘indian’ i Amerikës, aktori Wes Studi merr çmimin e karrierës nga akademia e arteve dhe shkencave, transmeton Gazeta Metro.


Bordi i guvernatorëve të Akademisë së arteve dhe shkencave u mblodh tre muaj me herët se zakonisht e po ashtu edhe ceremonia e dhënies së çmimeve do të mbahet më herët jo si zakonisht në nëntor. Së bashku me Wes Studi do të nderohen edhe regjisori i famshëm amerikan David Lynch dhe aktorja Geena Davis e Lina Wertmuller.

Ka afër pesëdhjete vite prej kur Marlon Brand refuzoi çminin oskar për filmin ikonik the Godfather në shenjë proteste për trajtimin e amerikanëve autoktonë tash Wes Studi do të jetë aktori i parë që nderohet. Ai u shpreh i gëzuar dhe i nderuar.

Aktori i njohur për shumë role në filma të ndryshëm por më mbresëlënësit ishte Magua, personazhi hakmarrës i fisit Huron në filmin e Michael Mann, The Last of the Mohicans.

Regjisori David Lynch dhe aktorja lina Wertmuller po ashtu nderohen me çmimin e karrierës, ndërsa aktorja e famshme Geena Davis fituesja e çmimit për aktoren më të mirë në rol mbështetës nderohet për punën e saj humanitare me çmimin humanitar Jean Hersholt./gazetametro.net

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë