Loading…

Ndër misteret më të mëdha të pazgjidhura të të gjitha kohërave 7

  • 24/01/2021 | 12:14

Ndër misteret më të mëdha të pazgjidhura të të gjitha kohërave 7

Mistere të pazgjidhura ndër më rrënqethëset të njohura deri më tani, do të rrenqethëni edhe ju kur t’i lexoni, transmeton Gazeta Metro.


7. Rrënojat endacake
Nuk është e pazakontë të gjesh mbeturina në Gjirin Guanabara në Brazil. Sidoqoftë, ajo që Robert Marx zbuloi atje në vitin 1982 ishte mjaft e çuditshme, për të thënë të paktën. Në një fushë të zhytur, me madhësinë e tre fushave të tenisit të vendosura 25 kilometra nga bregu ishin kavanoza qeramike romake 200, ato kur u gjetën ishin në gjendje të përsosur.

Sipas Robert Marx, një gjahtar profesionist i thesareve, këto vazo dukej se ishin amfora me doreza të dyfishta të përdorura për transportimin e mallrave të tilla si grurë ose verë gjatë shekullit të tretë. Por Si u gjetën atje? Evropianët nuk u ankoruan në Brazil deri në vitin 1500. Romakët, të cilët tregtonin kryesisht me qytetet portuale të Mesdheut dhe Orientin, nuk kishin asnjë arsye për të investuar në anije të atilla për të kaluar oqeane. Sidoqoftë, ata kishin lundruar për në Indi.Ndoshta kryengritësit mund të kishin rrëmbyer një anije për të shkuar në perëndim. Brazili ndaloi hyrjen në ‘Gjirin e Jars’ në vitin 1983 për të shmangur praninë e eksploruesve ose hajdutëve. Robert Marx pretendon se qeveria nuk dëshironte që ata të shqyrtonin vendin, sepse prania e objekteve nga periudha romake do të tregonte, dhe do të ishte në kundërshtim me historinë zyrtare të Brazilit, se Portugezët nuk ishin evropianët e parë që vunë këmbë në atë vend. E vërteta ende qëndron 30 metra nën oqean. //gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë