Loading…

Ndër misteret më të mëdha të pazgjidhura të të gjitha kohërave 4

  • 24/01/2021 | 10:50

Ndër misteret më të mëdha të pazgjidhura të të gjitha kohërave 4

Mistere të pazgjidhura  ndër më rrënqethëset të njohura deri më tani, do të rrenqethëni edhe ju kur t’i lexoni, transmeton Gazeta Metro.


4. Kush është D.B. Cooper?
Më 24 nëntor të vitit 1971, Dan Cooper nisi si pasagjer në Northwest Flight 305 Airlines nga Portland për në Seattle – një fluturim i shkurtër prej 30 minutësh. Ai u përshkrua nga pasagjerët dhe personeli tjetër si një burrë rreth të dyzetave, i veshur me një xhaketë të errët, një kravatë të zezë me një kapëse perla dhe një këmishë të bardhë të shtypur. Ai u ul në vendin e tij, ndezi një cigare dhe urdhëroi me mirësjellje një burbon dhe një sodë, duke paguar në të holla.

Menjëherë pas ngritjes, ai i dha një shënim me shkrim një stjuardese 23-vjeçare, e cila e shpërfilli atë plotësisht, duke besuar se ishte numri i telefonit të pasagjerit. ‘Zonjë, duhet ta lexoni me të vërtetë këtë shënim’ i tha ai. ‘Unë kam një bombë’. Fjalët e sakta të përdorura janë pjesë e misterit sepse burri gjithashtu do të merrte shënimin e tij sapo të lexohej.

Megjithatë, ai kërkoi 200,000 dollarë amerikanë, katër parashuta dhe një kamion cisternë të mbushur me benzinë ​​në aeroportin e Seattle, për të furnizuar menjëherë aeroplanin kur ai u ul atje. Mikpritësi i ndau këto kërkesa me kapitenin dhe presidenti i linjës ajrore po bashkëpunonte plotësisht. Pasagjerët e tjerë ishin plotësisht të pavetëdijshëm për atë që po ndodhte, duke besuar se afatet e lidhura me uljen ishin për shkak të problemeve mekanike.

Aeroplani preku në 5:39 pasdite. Një punonjës i Northwest Airlines solli një çantë menjëherë të mbushur me para dhe katër parashutat e kërkuara. Dan Cooper më pas autorizoi të gjithë pasagjerët dhe dy stjuardesë që të largoheshin nga aeroplani. Ndërsa furnizohej me karburant, Cooper i komunikoi planin e tij ekuipazhit të mbetur.  Avioni do të drejtohej në jug-lindje, drejt Meksikës, me një ndalesë të planifikuar të karburantit në Nevada. Avioni u ngrit dy orë më vonë. Kur u ul në Reno, Nevada, u vërejt mungesa e pasagjerëve. Dan Cooper me emrin D.B. Cooper gabimisht në media, nuk u pa më kurrë. Asnjë parashutë nuk u gjet dhe shpërblimi nuk u harxhua/ pagua kurrë.

Në vitin 1980, një djalë i ri me pushime me familjen e tij në Oregon zbuloi disa pako që përmbajnë paratë e shpërblimit, të cilat ishin të identifikueshme nga numrat serial. Por asgjë tjetër nuk u gjet. Kohët e fundit, një nga rripat e një prej parashutave u gjet në një nga vendet e mundshme ku Cooper mund të kishte ‘zbarkuar’. Misteri vazhdon akoma edhe sot se si dhe çfarë ka ndodhur me të. //gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë