Loading…

NATO: Në samitin e ardhshëm vendime mbi sigurinë afatgjatë

  • 12/06/2021 | 22:01

NATO: Në samitin e ardhshëm vendime mbi sigurinë afatgjatë

Udhëheqësit e NATO-s janë të gatshëm të marrin vendime për të ofruar një siguri afatgjatë, deklaroi kreu i aleancës ushtarake.


Udhëheqësit do të mblidhen të hënën në Bruksel për herë të parë që nga viti 2018, ndërkaq, takimi i nivelit të lartë do të hapë një kapitull të ri në historinë e aleancës duke rënë dakord mbi “një agjendë ambicioze dhe largpamëse të NATO-s për vitin 2030”, theksoi Jens Stoltenberg para gazetarëve.

“Ky është një moment i rëndësishëm për aleancën që t’u përshtatet sfidave, të tilla si Rusia dhe Kina, që i kundërvihen rendit ndërkombëtar të bazuar në rregulla, kërcënimi i vazhdueshëm i terrorizmit, sulmet e sofistikuara kibernetike, teknologjitë shqetësuese dhe ndryshimet klimatike”, theksoi ai.

Stoltenberg shtoi se koncepti strategjik i grupit duhet të rishikohet pasi bota ka ndryshuar që nga miratimi i tij në vitin 2010.

Ai pret që udhëheqësit do t’i japin mandatin për të punuar në konceptin strategjik që do të miratohet në vitin 2022.

“Misioni im është një angazhim i qartë nga aleatët për të ulur ndjeshëm misionet ushtarake dhe që NATO të kontribuojë në synimin zero emetime”, theksoi ai.

Koncepti i ri ka për qëllim gjithashtu të adresojë sfidat e rritjes së ndikimit të Kinës, e cila nuk është përmendur më parë, si dhe të trajtojë qasjen e një Rusie më agresive me të cilën NATO ka një nga pikat më të ulëta të marrëdhënieve të saj që nga Lufta e Ftohtë.

“Samiti gjithashtu do të marrë vendime rreth përdorimit të fushave të reja operacionale, kibernetikës dhe hapësirës”, theksoi shefi i NATO-s.

Udhëheqësit e NATO-s gjithashtu do të miratojnë një politikë të re të mbrojtjes kibernetike bazuar në konsultimet politike dhe planifikimin ushtarak për të mbajtur t’i sigurta sistemet e NATO-s.

Stoltenberg pret që të dërgojë një mesazh të qartë në samit se NATO është e vendosur të mbrojë veten në mënyrë efektive si në hapësirë, ashtu edhe në çdo fushë tjetër e tokës, detit dhe ajrit.

Udhëheqësit gjithashtu do të miratojnë një politikë të re mbi dhunën seksuale që lidhet me konfliktet.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë