Loading…

NATO i bënë thirrje Rusisë që të ndërpresë menjëherë veprimet ushtarake ndaj Ukrainës

  • 24/02/2022 | 08:57

NATO i bënë thirrje Rusisë që të ndërpresë menjëherë veprimet ushtarake ndaj Ukrainës

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg i ka reaguar Rusisë për sulmin që bëri mëngjesin e kësaj të enjte ndaj Ukrainës.


Stoltenberg thotë se dënon fuqishëm sulmin që vë në rrezik jetë të panumërta civilësh. Në reagim ka thënë edhe se kjo është një shkelje e rënd ë e ligjit ndërkombëtar dhe një kërcënim serioz për sigurinë euroatlantike.

Ai i ka bërë thirrje Rusisë që të ndërprenë menjëherë veprimet e saj ushtarake dhe të respektojë sovranitetin dhe integritetin territorial të Ukrainës.

“Dënoj fuqishëm sulmin e pamatur të Rusisë ndaj Ukrainës, i cili vë në rrezik jetë të panumërta civilësh. Edhe një herë, pavarësisht paralajmërimeve tona të përsëritura dhe përpjekjeve të palodhura për t’u angazhuar në diplomaci, Rusia ka zgjedhur rrugën e agresionit kundër një vendi sovran dhe të pavarur. Kjo është një shkelje e rëndë e ligjit ndërkombëtar dhe një kërcënim serioz për sigurinë euroatlantike. I bëj thirrje Rusisë që të ndërpresë menjëherë veprimet e saj ushtarake dhe të respektojë sovranitetin dhe integritetin territorial të Ukrainës”, ka thënë ai.

Ndërkohë që ka thënë se qëndrojnë përkrah popullit të Ukrainës.

“Aleatët e NATO-s do të takohen për të adresuar pasojat e veprimeve agresive të Rusisë. Ne qëndrojmë me popullin e Ukrainës në këtë kohë të tmerrshme. NATO do të bëjë gjithçka që duhet për të mbrojtur dhe mbrojtur të gjithë aleatët”, ka thënë Stoltenberg.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë