Loading…

NATO do të rrisë numrin e ushtarëve në gatishmëri në mbi 300.000

  • 27/06/2022 | 20:20

NATO do të rrisë numrin e ushtarëve në gatishmëri në mbi 300.000

Aleanca Veri-Atlantike në samitin e saj nesër në Madrid, do të rrisë numrin e ushtarëve në nivel të lartë gatishmërie në më shumë se 300.000, ka njoftuar sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg në një konferencë shtypi sot në Bruksel.


NATO ka aktualisht rreth 40.000 ushtarë të dislokuar përgjithmonë në tetë grupe luftarake në anëtarët e saj lindorë.

Në samitin e nesërm në Madrid, liderët e NATO-s do të marrin një vendim për ngritjen e disa prej këtyre grupeve luftarake në nivelin e brigadave.

Stoltenberg njoftoi se në konceptin e ri strategjik, të cilin aleatët do të miratojnë në Madrid, Rusia do të përkufizohet si kërcënimi më i madh dhe i drejtpërdrejtë për sigurinë.

Në konceptin e fundit strategjik, të miratuar në vitin 2010, Rusia u përcaktua si një partner strategjik i NATO-s.

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë