Loading…

National Geographic: Butrinti dhe Brezovica, ndër 10 vendet që meritojnë të vizitohen (Foto)

  • 03/01/2017 | 15:32

National Geographic: Butrinti dhe Brezovica, ndër 10 vendet që meritojnë të vizitohen (Foto)

National Geographic ka publikuar një artikull përmes të cilit tregon dhjetë vende të ndryshme të botës që meritojnë më tepër vizitorë.

Në të ka përfshirë edhe dy vende shqiptare. Shtigjet e skijimit në Brezovicë, si dhe trashëgiminë botërore në Butrint, shkruan gazetametro.net.

Shteti, që së fundi e shpalli pavarësinë – Kosova, është një nga destinacionet më emocionuese dhe ekonomike për të udhëtuar në Evropë, shkruan National Geogrphic.

Butrinti është një vend arkeologjik që u bë pjesë e Trashëgimisë Botërore të UNESKO-së në vitin 1992. Sot  është një qytet i lashtë, nën qiellin e hapur, përdoret për të banuar për shumë shekuj.

Ndërsa Brezovica një qendër skijmi që frekuentohet nga shumë turistë./Gazetametro.net

Manastiri Tatev, Armeni

armeni

Gjiri i San Juan del Sur, Nikaragua

nikaragua

Qarku Annapurna, Nepal

nepal

Qyteti antik i Persepolis në Iran pranë Shiraz

iran

Shtigjet e skijimit në Brezovicë, Kosovë

kosove

Xhamia Poi Kalan në Bukhara, Uzbekistan

uzbekistan

Butrinti, Shqipëri

shqiperia

Kepi Fatakuma, Timor-Leste

leste

Qarku Abanotubani në qytetin e vjetër të Tbilisit

tbilisi

Bregdeti mesdhetare në Monastir, Tunisia

tunisia

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë