Loading…

NASA zbulon kushte për jetë në hënën e Saturnit (Foto/Video)

  • 15/04/2017 | 15:24

NASA zbulon kushte për jetë në hënën e Saturnit (Foto/Video)

Siç njofton NASA të dhënat janë mbledhur nga fluturakja Cassini e cila që nga viti 2004 bënë një fluturim orbital në Satur.


Shkencëtarët e NASA-s kanë zbuluar një përmbajtës kyç për jetë në gejzerët e sipërfaqes së hënës së Saturnit, Enceladus.

hjgv

Siç njofton NASA të dhënat janë mbledhur nga fluturakja Cassini e cila që nga viti 2004 bënë një fluturim orbital në Saturn.

Shkencëtarët kanë polemizuar se Enceladus përbën një oqean të madh me ujë të lëngshëm nën sipërfaqen e akullt, por të dhënat e reja flasin se hëna e Saturnit mund të ketë zona të ngjashme me vendet e banuara në tokë.

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë