Loading…

NASA: Kemi zbuluar disa planete ku mund të jetojnë alienë (LIVE)

  • 22/02/2017 | 19:24

NASA: Kemi zbuluar disa planete ku mund të jetojnë alienë (LIVE)

Është zbuluar një sistem të ri diellor me disa planetë të ngjashëm me Tokën ku mund të zhvillohet jetë.


Nasa është duke mbajtur një konferencë për shtyp, duke shpallur një zbulim përtej sistemit tonë diellor, pra për planetë jashtëtokësore.

Të paktën 3 nga 7 planetët e gjetur kanë një masë të përafërt me Tokën dhe temperaturë të përshtatshme për lulëzimin e jetës.

Thuhet se ata kanë dhe oqeane./gazetametro.net

(I plotësuar)

Sistemi i sapo zbuluar, Trappist- 1, gjendet në sistemin Aquarius, vetëm 40 vjet drite nga e jona ose 235 trilion milje. Të gjithë shtatë planetët mendohet të jenë planetë tokësore si e jona dhe jo si gjiganti i gazit, Jupiteri, apo xhuxhët e akullt si Ceresi.

Këto planetë sillen rreth yllit të tyre, një yll xhuxh ultra i ftohtë që është edhe më i vogël edhe më i zbehtë se Dielli ynë, në orbitat të cilat janë më afër diellit të tyre sesa Merkuri që është me Diellin tonë.

Planetët më afër diellit të tyre përfundojnë orbitat e tyre për vetëm 1.5 dhe 2.4 ditë ndërsa planetët më të largëta e kryejnë këtë udhëtim për 12 ditë.

trappist

Orbitat e tyre janë aq afër njëra tjetrës saqë  nëse dikush dëshiron të shikoj në planetin tjetër mundet lirisht të shoh karakteristikat gjeologjike të fqinjëve të tyre.

Fatmirësisht ylli i Trappist-ës është mjaft i dobët saqë pavarësisht afërsisë së planetëve me të, ka shumë gjasa që të ekzistoj ujë në këto planetë.

pia21425

Ky lajm vjen në një kohë emocionuese të kërkimit të planetëve jashtë sistemit tonë diellor. Në fillim të këtij viti hulumtuesit kanë zbuluar praninë e ujit në një planet që gjendet vetëm 50 vjet drite larg nga sistemi ynë diellor.

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë