Loading…

NASA: Jemi të papërgatitur nga përplasja e një asteroidi me Tokën

  • 25/12/2016 | 18:10

NASA: Jemi të papërgatitur nga përplasja e një asteroidi me Tokën

Krijohet alarm nga një prej shkencëtarëve më të njohur të NASA, në kongresin e “American Geophysical Union’, sipas të cilit nëse një asteroid apo kometë do të përplaset në Tokë “nuk ka asgjë çfarë mund të bëjmë”.


Është kjo deklarata e bërë nga shkencëtari Joseph Nuth, i Goddard Space Center.

Sipas mediave amerikane, Nuth, e bën këtë deklaratë pasi është konsultuar edhe me ekspertë të tjerë nuklearë.

“E vërteta është se momentalisht jemi të papërgatitur. Është e vërtetë që një ngjarje katastrofike mund të shuajë forma të ndryshme jete, siç ndodhi me dinozaurët por që këto ngjarje ndodhin një herë në 50 milionë vetë. E vërteta është se nuk ka mënyrë për t’i parashikuar”, deklaroi Nuth në kongresin e mbajtur në mes të muajit dhjetor.

Sipas tij, për të parandaluar kataklizmin, NASA duhet të angazhohet që të ndërtojë një lloj pajisje, e cili duhet përdorur kundër goditjeve të mundshme të trupave qiellorë që drejtohen drejt planetit tonë.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë