Loading…

NASA dhe shkenctari Hawking nisin një anije kozmike

  • 12/12/2016 | 02:25

NASA dhe shkenctari Hawking nisin një anije kozmike

Hulumtuesit e NASA’së kanë bashkuar forcat me shkenctarin britanik Stephen Hawking, për të ndërtuar një nano-anije kozmike që mund të udhëtojë me një të pestën e shpejtësisë së dritës.

Nëse arrihet të krijohet me sukses, anija e quajtur ‘StarChip’, do të mund të arrinte në sistemin më të afërt yjor nga planeti Tokë, që është Alpha Centauri, për në 20 vitet e ardhëshme.

Stephen Hawking kishte paralajmëruar për këtë projekt në prill të këtij viti, të cilit i është bashkuar edhe një ekip nga Instituti i Shkencës dhe Teknologjisë së Koresë Juguore.

Por, ajo çfarë mbetet pikëpyetje është nëse anija mund t’i mbijetojë udhëtimit të gjatë prej 2 dekadash, transmeton Gazeta Metro.

nasa-dhe-hawking

Dhe këtu NASA mund të ndihmojë. Sipas hulumtuesve të saj, rrezatimi i lartë në hapësirë do të mund të ndërpriste funksionimin e anijes, para se ajo të përfundonte udhëtimin prej 20 vitesh, thuhet sipas Science Alert.

NASA propozoi një numër opsionesh për të çuar më tutje fazat e ndërtimit të këtij projekti. Ata prezantuan gjetjet e tyre në një takim ndërkombëtar në San Francisko këtë javë. /gazetametro.net

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë