Loading…

NASA anulon ecjen e grave në hapësirë për këtë arsye

  • 26/03/2019 | 15:36

NASA anulon ecjen e grave në hapësirë për këtë arsye

NASA anulon ecjen në hapsirë me femra në mungesë të veshjeve për hapsirë, transmeton Gazeta Metro.


Agjencioni i hapësirës fajëson anulimin e kësaj ecjeje në mungesën e veshjeve të ecjes në hapësirë nga femrat. Ky mission është i pari i llojit të vet.

Në fillim të këtij muaji NASA ka deklaruar se Christina Koch dhe Anne McClain do të marrin pjesë në ecjen hapsinore të përbërë nga femrat më 29 mars. Ato do të ecnin jashtë stacionit internacional të hapësirës (ISS) për të instaluar bateritë e reja.

Në të kaluarën këto misione kanë qenë të gjitha të përbëra nga meshkujt ose meshkuj dhe femra bashk pra ky është i pari me të gjitha femra.

Por në një deklaratë të lëshuar të hënën NASA tha se plani ka ndryshuar në mungesë të rrobave për ecje në hapsirë. /gazetametro.net

 

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë