Loading…

Mustafa përkujton albanologun Idriz Ajeti

  • 27/01/2017 | 19:00

Mustafa përkujton albanologun Idriz Ajeti

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, ka përkujtuar akademikun Idriz Ajeti, në 100 vjetorin e lindjes së tij.


“Akademik Idriz Ajeti dha kontribut të shquar për gjuhën shqipe e studimet albanologjike, duke qenë njëkohësisht themelues i institucioneve arsimore dhe shkencore në Kosovë”, ka shkruar i pari i Qeverisë Mustafa.

Mustafa, përmes një publikimi në rrjete sociale, e renditi Ajetin bashkë me personalitete të jetës akademike të Kosovës si Ibrahim Rugova, Fehmi Agani, Anton Çeta e Mark Krasniqi.

Idriz Ajeti ishte albanolog dhe një ndër studiuesit kryesorë të gjuhës shqipe pas Luftës së Dytë Botërore. /gazetametro.net

00-12-1360148881718327480_1485505535-3870117

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë