Loading…

Mustafa: Çdo vit do të punësohen deri në 25 mijë veta

  • 03/06/2017 | 10:27

Mustafa: Çdo vit do të punësohen deri në 25 mijë veta

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa në një takim me investitorë ka shpalosur planin ekonomik të LDK-së.


Mustafa ka thënë se me qeverisjen e ardhshme të LDK-së synohet të rritet ekonomia deri në 8% dhe të ketë një rritje vjetore të GDP prej gjysmë miliardi.

“Mund të rritet ekonomia deri në 8 % që nënkupton që do të kemi rritje vjetori të GDP prej gjysmë miliardi për çdo vit që për vendin tona është sukses i mirë”, tha ai.

Më tutje Mustafa tha se me një rritje të tillë do të zgjidhet problemi i papunësisë, ai tha se do të arrihet një shkallë e punësimit në mes të 6.5% deri në 7% që nënkupton deri në 25 mijë vende të reja pune për çdo vit.

“Mund ta arrijmë një shkallë të punësimit nga 6.5% deri në 7% që nënkupton që çdo vit do të krijohen deri në 25 mijë vende të reja pune”, tha Mustafa.

“Në periudhën dy vjet e gjysme kemi zbritur papunësinë nga 35 % në 26 % ne mendojmë se në katër vitet e radhës do të zbritet papunësia deri në 15 %”, ka thënë Mustafa.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë