Loading…

MSH shqyrton ndryshimin e masave anti-Covid, gastronomët paralajmërojnë protesta

  • 29/11/2021 | 22:19

MSH shqyrton ndryshimin e masave anti-Covid, gastronomët paralajmërojnë protesta

Ministria e Shëndetësisë ka paralajmëruar ndryshim të masave ani-Covid pas përhapjes së variantit të ri Omicron. Edhe pse nuk është bërë e qartë nëse do të ketë shtrëngim apo lirim masash Asociacioni i Komunave të Kosovës dhe komuniteti i gastronomëve kërkojnë lirimin e masave dhe heqjen e orës policore. Madje janë paralajmëruar edhe protesta në rast të shtrëngimit të masave.


Nga MSH thonë se këtë javë do t’i drejtohen qeverisë sa u përket masave të reja lidhur me situatën epidemiologjike.

Komunat e Kosovës kërkojnë heqjen e orës policore duke apeluar për vaksinim sa më masiv të qytetarëve.

“Kemi kërkuar që kufizimi i lirisë së lëvizjes së lirë të hiqet në tërësi sepse situata është e qetë. Kemi një numër minimal të të infektuarve dhe nuk jemi duke parë një trend të rritjes së numrit të të infektuarve. Nëse ndodh një gjë e tillë mblidhemi përsëri dhe rishkojmë masat”, tha për RTK’, Armend Ibrahimi nga AKK.

Ashpërsimin e masave e kundërshtojnë gastronomët të cilët paralajmërojnë protesta nëse vendoset për një gjë të tillë.

Paralajmërimet për masa të reja vijnë pas paraqitjes së variantit të ri të Covid-19 Omicron në botë i cili përhapet shumë më shpejt dhe s’ka shumë informacione rreth tij.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë